Friday, August 19, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Sulm me armë në një lokal në Afrikën e Jugut, 15 të vrarë

Të paktën 15 persona janë qëlluar për vdekje në një lokal në qytezën Soweto të Afrikës së Jugut.

Policia njoftoi se persona të armatosur hynë në tavernën Orlando East në orët e para të mëngjesit të së dielës dhe filluan të qëllonin ndaj një grupi të rinjsh.

Më pas ata janë larguar nga vendi i ngjarjes me një minibus të bardhë. Asnjë motiv për sulmin nuk është përcaktuar, tha policia.

Disa persona të tjerë janë në gjendje kritike në spital, raporton Nomsa Maseko e BBC-së.

Viktimat besohet të jenë të moshës 19 deri në 35 vjeç. “Trupat ishin mbi njëri-tjetrin me gjak të gjithë. Ne po kërkonim të dashurit tanë, na u desh të hidheshim mbi trupa duke kërkuar vëllezërit tanë,” tha banorja vendase Ntombikayise Meji.

Kreu i policisë së provincës Gauteng, gjeneral-lejtnant Elias Mawela, i tha BBC-së se të shtënat duket se kanë qenë një sulm gjakftohtë ndaj klientëve të pafajshëm të tavernës.

Policia është në kërkim të të dyshuarve, identiteti i të cilëve nuk dihet ende.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.