Tuesday, November 29, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Sulmi në Stamboll, Turqia: Nuk pranojmë ngushëllimet e SHBA-së

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu, ka foluar pas shpërthimit vdekjeprurës në Stamboll, duke deklaruar se autori i dyshuar i sulmit do të kishte larguar për në Greqi nëse nuk do të ishte arrestuar nga autoritetet.

Siç tha Soylou nga vendi ku shpërtheu bomba, e dyshuara kryesore për shpërthimin “do të ishte arratisur sot në Greqi” nëse autoritetet turke nuk do ta kishin kapur menjëherë.

Në të njëjtën kohë, ministri i Brendshëm turk deklaroi se “nuk i pranojmë ngushëllimet e ambasadës amerikane”.

“Ne e kemi marrë mesazhin. Por nuk pranojmë ngushëllimet e Ambasadës Amerikane. Nuk jemi armiq të askujt dhe as nuk kemi mashtruar askënd. Dua të them se ne nuk kemi forcë të durojmë tradhtinë. Po të mos e kishim kapur autorin do të ishte arratisur sot në Greqi”, tha ai.

Së fundmi, Soylou tha se policia ka në dispozicion një transkript të një bisede telefonike, ku thuhet se PKK ka urdhëruar vrasjen e autorit për të parandaluar arrestimin e saj.

Më herët, policia turke njoftoi arrestimin e të dyshuarit kryesor në shpërthimin në Istiklal, duke publikuar foto dhe video të ngjashme. Autori i dyshuar i shpërthimit është me origjinë siriane dhe gjatë marrjes në pyetje pranoi se ishte trajnuar nga rebelët kurdë dhe se kishte hyrë në Turqi nga provinca Afrin e Sirisë.

Në të njëjtën kohë, numri i të arrestuarve ka shkuar në 46 persona, ndërsa sipas rezultateve laboratorike lënda shpërthyese e përdorur ishte tritol.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.