Sunday, August 14, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Tajvan: Kina lansoi 11 raketa balistike në ujërat në afërsi të ishullit

Ministri i Mbrojtjes së Tajvanit pretendon se Kina lëshoi ​​sot 11 raketa balistike “Dongfeng” në ujërat afër bregut verior, jugor dhe lindor të ishullit.

Ministria e Jashtme e Tajvanit akuzoi Kinën madje për imitim të Koresë së Veriut duke gjuajtur raketa në ujërat pranë ishullit dhe bëri thirrje për përmbajtje në kohën e tensioneve të mëdha në ngushticën e Tajvanit pas vizitës së kryetares së Dhomës përfaqësuese SHBA-së, Nensi Pelosi.

Në një deklaratë të Ministrisë së Punëve të Jashtme thuhet se Kina po rrezikon sigurinë e Tajvanit dhe u bëri thirrje vendeve që të mbështesin ishullin dhe siç thekson “bashkë të mbrojnë lirinë dhe demokracinë”.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se ushtria kineze sot ka gjuajtur raketa nga ishulli Macu.

Më herët, komanda lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës njoftoi se kishte lëshuar disa raketa konvencionale në ujërat në brigjet lindore të Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të planifikuara ushtarake.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës herët në mëngjes nisi stërvitjet e mëdha me municion në në ujërat përreth Tajvanit, një ditë pas vizitës së Pelosit në Tajpej.

Pelosi qëndroi një vizitë të shkurtër të paparalajmëruar në Tajvan e cila hasi në dënim të ashpër nga Kina dhe solli në tensione të shtuara në ngushticën e Tajvanit.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.