Monday, February 26, 2024
spot_img

Latest Posts

Teatri i Mariupolit shkatërrohet nga pushtuesit rusë

Autoritetet ruse kanë filluar të shkatërrojnë teatrin e rrënuar në Mariupol, sipas një ndihmësi të kryebashkiakut ukrainas të mërguar të qytetit.

Petro Andryushchenko akuzoi autoritetet ruse se po kërkonin të mbulonin vrasjen e qindra civilëve kur ndërtesa u bombardua nga avionët luftarakë rusë në mars.

Përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt dhe të rrethonte Mariupolin, teatri ishte një pikë qendrore e jetës së qytetit.

Këtë vit, autoriteti përfaqësues i Rusisë që drejton qytetin dhe zonat e pushtuara të rajonit përreth Donetsk i ka premtuar popullatës së mbetur të qytetit argëtim alternativ, një ringjallje të një muzike kulti sovjetik të viteve 1960, The Bremen Town Musicians, shkruan euronews.al.

Në vend që të zhvillohet në teatrin e bombarduar, ajo po vihet në skenë më shumë se një kilometër larg në Pallatin e Pionierëve.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss