Thursday, March 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Tesla humbi 140 milionë dollarë në Bitcoin në vitin 2022

Tesla pësoi një humbje prej 104 milionë dollarësh në investimet e saj në Bitcoin në vitin 2022, sipas dosjeve.

Prodhuesi i makinave elektrike i tha rregullatorit amerikan se humbi 204 milionë dollarë në Bitcoin në përgjithësi, megjithëse fitoi 64 milionë dollarë përmes tregtimit.

Tesla vendosi 1.5 miliardë dollarë në Bitcoin në fillim të vitit 2021, me shefin ekzekutiv Elon Musk që tha se do të pranohej si pagesë.

Ndryshoi kurs disa javë më vonë dhe Tesla ka shitur që atëherë shumicën e zotërimeve të saj Bitcoin.

Tani kompania mban rreth 184 milionë dollarë Bitcoin.

Musk ka qenë ndër kampionët më të profilit të lartë të kriptovalutës, me deklaratat e tij në mediat sociale shpesh duke nxitur një aktivitet të rëndësishëm tregtar.

Blerja e Bitcoin nga Tesla në shkurt të vitit 2021 shkaktoi rritjen e çmimit të kriptovalutës me më shumë se 25 për qind në 48,000 dollarë – një rekord i lartë në atë kohë.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss