Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Toyota, shitësi më i madh i makinave në botë

Tashmë, Toyota renditet si prodhuesi më i madh i makinave në botë për të dytin vit radhazi.

Konkurrenca me Volkswagen-in gjerman është ngushtuar.

Prodhuesit e makinave janë detyruar të shkurtojnë prodhimin për shkak se mungesa e gjysmëpërçuesve gjatë pandemisë ndërpreu zinxhirët e furnizimit, duke rritur konkurrencën për komponentin kryesor midis prodhuesve të pajisjeve elektronike të konsumit.

Sidoqoftë, kompania japoneze e ka përballuar pandeminë më mirë se shumica e prodhuesve të tjerë të makinave, sepse tregu i saj vendas, Japonia dhe pjesë të Azisë, janë prekur më pak se Evropa.

Toyota, e cila publikon fitimet e tremujorit të tretë më 9 shkurt, ka thënë se ka të ngjarë të mos arrijë objektivin e prodhimit prej 9 milionë automjetesh.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss