Thursday, August 11, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Turistët e huaj rikthehen në Ohër, çmimet këtë sezon janë deri në 30 përqind më shtrenjtë

Ohër, 17 Korrik – Ohri është plot me turistë, por ndryshe nga akomodimet private që rezervohen plotësisht deri në fund të gushtit, ka ende vende të lira në hotele.

Përveç turistëve vendas, ka edhe turistë nga rajoni dhe nga Holanda, Polonia dhe Turqia.

Çmimet në hotele janë rritur nga 20 deri në 30 përqind dhe marrja me qira e një apartamenti kushton 30 deri në 40 euro në ditë.

Përveç turistëve vendas, ka edhe turistë nga Holanda, Polonia dhe Turqia, si dhe turne të përbashkëta nga rajoni i Serbisë, Bullgarisë dhe Shqipërisë.

Punëtorët turistikë thonë se turistët po kthehen, e konfirmim për këtë janë të ftuarit e shumtë që mund të shihen këto ditë në plazhe, në kafene dhe në pazar.

Çmimet e qirave të apartamenteve variojnë nga 30 deri në 40 euro në ditë, prandaj një numër i madh turistësh vendas vendosin të shkojnë me pushime në Greqinë fqinje, ku mund të pushojnë pothuajse me të njëjtin çmim, por në det.

Mirëpo, hotelierët shprehen të kënaqur që pas një kohe të gjatë kanë pritur në Ohër turistët e huaj, të cilët për shkak të pandemisë së Covid-it nuk ndodheshin në rivierën Ohër-Strugë për më shumë se një vit.

Ata shpresojnë se nuk do të jetë si vitet e kaluara dhe se Ohri do të ketë sërish mysafirë nga prilli deri në fund të tetorit.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.