Wednesday, October 5, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Ukraina rimerr kontrollin e gjithë rajonit të Kharkivit

Ukraina rimori kontrollin e saj në rajonin e Kharkiv të martën, duke ngritur flamuj në qytetet dhe fshatrat e pushtuara nga trupat ruse për gjashtë muaj dhe duke rimarrë zonat e pushtuara nga Moska në ditën e parë të pushtimit të Vladimir Putin.

Shërbimi kufitar shtetëror në Kiev tha se kishte çliruar qytetin e Vovchansk, disa kilometra larg kufirit ndërkombëtar. Ushtarët rusë u larguan të dielën, shtoi ajo, pas kundërofensive mahnitëse të Ukrainës.

Në harkun kohor të pak ditëve Ukraina i ka shtyrë rusët nga më shumë se 6,000 km katrorë territor, duke përfshirë zonat në jug të vendit ku po vazhdon një kundërofensivë e veçantë për të rimarrë qytetin e Kherson.

Njësitë ruse janë larguar në rrëmujë. Serhiy Hadai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha se partizanët vendas kishin ngritur flamurin ukrainas mbi qytetin kryesor të Kreminës, i cili ishte “plotësisht bosh”. Pushtuesit rusë ose e kishin lënë zonën ose ishin shumë të frikësuar për ta rrëzuar atë, sugjeroi ai.

Batalionet ruse janë kthyer në pozicione të reja në lindje të lumit Oskil, rreth 10 milje nga qyteti i sapoçliruar i Izium. Qyteti u shkatërrua pothuajse tërësisht dhe më shumë se 1000 banorë u vranë gjatë pesë muajve të okupimit dhe në luftimet e fundit, thotë Kievi.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.