Wednesday, September 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Vala e të nxehtit “mbërthen” Austrinë

Vala e dytë e të nxehtit të vitit është në horizont dhe sipas Konstantin Brandes, ekspert në Qendrën Austriake të Motit të Rëndë (UWZ), pritet të jetë edhe më intensive se e para në qershor, me temperatura që arrijnë deri në 37 gradë Celsius.

Është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm pasi temperaturat më të larta gjithashtu rrisin rrezikun e motit të ashpër në Austri, shkruan The Local. Pas valës fillestare të të nxehtit në qershor, temperaturat e verës janë kthyer në normalitet. Ndërsa e mërkura solli paralajmërime të rënda moti dhe temperatura të larta në të gjithë vendin, e enjtja do të ketë një moderim të përkohshëm nën një front të ftohtë, me vetëm ngrohtësi mesatare.

Me afrimin e fundjavës, në pjesën më të madhe të Austrisë do të vendosen masa ajrore të ngrohta dhe të lagështa, me turbullira relativisht të dobëta. Shumë rajone mund të presin diell të përhershëm gjatë gjithë ditës, megjithëse do të ketë edhe periudha me vranësirat, që pritet të rriten me kalimin e ditës. Rrjedhimisht, gjasat për shira dhe stuhi mbeten relativisht të larta, veçanërisht në Alpet qendrore dhe rajonet jugore.

Megjithatë, duke filluar nga dita e premte, moti do të ndryshojë sërish. Një sistem me presion të lartë do të sjellë ditë me diell dhe gjithnjë e më të nxehta në Austri. Të premten, temperaturat parashikohet të kalojnë shpeshherë 30 gradë Celsius në mbarë vendin. Nxehtësia pritet të intensifikohet gjatë fundjavës, duke arritur kulmin e saj në fillim të javës së ardhshme, me temperatura që mund të rriten deri në 37 gradë Celsius të hënën, shkruan The Local.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss