Thursday, May 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Wimbledon sanksionon lojtarët rusë dhe bjellorusë nga kampionati

Wimbledon duket se do të konfirmojë ndalimin e të gjithë lojtarëve nga Rusia dhe Bjellorusia nga kampionati i kësaj vere shkaku i agresionit që po ushtrojnë mbi Ukrainën.

Komiteti kryesor i “All England Club” duket se ka zgjedhur një vendim të menjëhershëm ndërsa lufta hyn në një fazë të re, me shpresat për bisedimet e paqes që po zvogëlohen.

Lëvizja është bërë përpara konferencës vjetore të planifikuar për shtyp të turneut javën e ardhshme, ku tema ishte e detyruar të anulohej. WTA dhe ATP Tours janë informuar se një pjesë e mirë e lojtarëve të saj kryesorë do të ndalohet nga SW19.

Burime të larta kanë konfirmuar për Sportsmail se masat janë të pashmangshme, me numrin 2 të botës për meshkuj, Daniil Medvedev, lojtarin e profilit më të lartë që preket.

Sipas një raporti në New York Times , Rusia dhe Bjellorusia do të preken nga pezullimi, që do të thotë se numri 4 i botës për femra Aryna Sabalenka është gjithashtu jashtë.

Ndërsa ishte gjithmonë e mundshme që, nga kjo situatë, do të kishte një ndalim, Wimbledon ka vepruar shumë përpara datës së fillimit të tij më 27 qershor dhe ndoshta më herët se sa pritej.

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.