Monday, February 26, 2024
spot_img

Latest Posts

Zaev uron për regjistrimin e qendrës së parë për gjuhë maqedonase në Greqi

Shkup, 29 nëntor – Ish kryeministri i vendit Zoran Zaev, ka treguar frytet që kanë dalë në sipërfaqe nga marrëveshja mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë vite më parë, informon Zhurnal.

Në Greqi është hapur qendra e parë për gjuhë maqedonase. Për këtë ka uruar Zaev duke thënë se ky është një akt i rëndësishëm dhe një vërtetim për marrdhëniet e afërta mes dy vendeve.

Ai falenderon ish kryeministrin Cipras si dhe atë të tanishëm Micotakis për besimin dhe përkushtimin në ndërtimin e miqësisë dhe fqinjësisë së mirë.

https://www.facebook.com/zaevzoran/posts/pfbid02EPee5R7LsnzR6bci3KyKWvsH6Ek9sFuK6MU7ZhfbDmW8kWWzdopnoU7Hh91yYr4Fl

Përskaj Zaevit edhe Lidhja Demokratike ka uruar për hapjen e një qendre të tillë. Sipas LD-së, ky është një vendim me rëndësi historik dhe është në funksion për zhvillim të mëtejmë të marrdhënieve mes Maqedonisë dhe Greqisë//Zhurnal.mk

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss