Thursday, May 26, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Zëvendëskryeministrja bullgare, Ninova: Nuk do të dorëzohemi para Shkupit, përmbushja e marrëveshjes pastaj negociatat

Sofje, 16 Prill – Derisa të përmbushet marrëveshja mes Bullgarisë dhe RMV-së, nuk do të lejojmë të fillojnë negociatat për anëtarësim në BE, theksoi kreu i BSP-së.

“Nuk është e mundur të dorëzohemi para Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kështu deklaroi kryetarja e BSP-së dhe zëvendëskryeministrja Kornelia Ninova në transmetimin e Televizionit të Lirë Bullgar.

Ajo shpjegoi: “Ne patëm takime me Komisioneren Evropiane për Zgjerimin, me Presidenten e Komisionit Evropian, znj. Von der Leyen dhe diskutuam këtë çështje. Ne gjithmonë kemi deklaruar që nga fillimi i këtij procesi se mbështesim anëtarësimin e Republika e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, për sigurinë e Ballkanit, por ne nuk do të pajtohemi me këtë në kurriz të interesit kombëtar bullgar dhe derisa të plotësohen kushtet e marrëveshjes dypalëshe midis Bullgarisë dhe RMV-së, derisa të drejtat e bullgarëve atje respektohen, mos u ndalni me gjuhën e urrejtjes.

Historia e vërtetë nuk paraqitet në tekste derisa të respektohet dinjiteti dhe figurat historike bullgare Derisa të zbatohet marrëveshja mes dy vendeve, ne BSP për Bullgarinë do të nuk bien dakord për fillimin e negociatave. linjë në negociatat për formimin e qeverisë. Marrëveshja mes katër palëve thotë se ne konfirmojmë qëndrimin aktual të unifikuar të Bullgarisë.”

https://epicenter.bg/article/Korneliya-Ninova–Ne-e-vazmozhno-da-otstapim-za-Republika-Severna-Makedoniya/279647/2/0

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.