Friday, September 30, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Latest Posts

Zyrtare: Roger Federer pensionohet nga tenisi

Roger Federer ka njoftuar se do të tërhiqet nga tenisi profesionist.

Legjenda zvicerane shkroi në Twitter për t’u thënë fansave të tij se i erdhi fundi karrierës së tij të shkëlqyer, informon Zhurnal.

Në deklaratën e ngarkuar emocionalisht, 41-vjeçari tha se do ta pëlqente gjithmonë sportin që i kishte dhënë një jetë kaq të pabesueshme.

Ai shkroi: “Për familjen time të tenisit dhe më gjerë. Nga të gjitha dhuratat që më ka dhënë tenisi ndër vite, më e madhja, pa dyshim, kanë qenë njerëzit që kam takuar gjatë rrugës: miqtë e mi, konkurrentët e mi dhe mbi te gjithe fansat qe i japin jete sportit.Sot dua te ndaj me te gjithe ju disa lajme.

Siç e dini shumë prej jush, tre vitet e fundit më kanë paraqitur sfida në formën e lëndimeve dhe operacioneve. Kam punuar shumë për t’u kthyer në formën e plotë konkurruese.

Por unë i di gjithashtu kapacitetet dhe kufijtë e trupit tim, dhe mesazhi për mua kohët e fundit ka qenë i qartë. Unë jam 41 vjeç. Kam luajtur më shumë se 1500 ndeshje gjatë 24 viteve. Tenisi më ka trajtuar më bujarisht sesa do ta kisha ëndërruar ndonjëherë. , dhe tani duhet të kuptoj se kur është koha për t’i dhënë fund karrierës sime konkurruese.

“Laver Cup javën e ardhshme në Londër do të jetë eventi im i fundit ATP. Unë do të luaj më shumë tenis në të ardhmen, sigurisht, por jo në Grand Slams ose në turne.”

20-herë kampioni vazhdoi duke thënë se kurrë nuk e kishte menduar se do të arrinte majat që arriti, duke u bërë një nga lojtarët më të mëdhenj, nëse jo më i madhi, për të luajtur këtë sport.

“Ky është një vendim i hidhur, sepse do të më mungojë gjithçka që më ka dhënë turneu. Por, në të njëjtën kohë, ka shumë për të festuar.

“Unë e konsideroj veten një nga njerëzit më me fat në Tokë. Më dhanë një talent të veçantë për të luajtur tenis dhe e bëra atë në një nivel që nuk e kisha imagjinuar kurrë, për shumë më gjatë nga sa e kisha menduar ndonjëherë.”/Zhurnal.mk

Latest Posts

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.